Oferty firm pożyczkowych

Dzięki naszej stronie poznasz i ocenisz firmy parabankowe działające na terenie polski. Specjalnie dla ciebie wybierzemy najlepszą ofertę. Z nami nie przepłacisz!

banknoty

Na co zwracać uwagę przy podpisywaniu umowy pożyczki

Zanim weźmie się na siebie jakiekolwiek zobowiązanie finansowe warto zapoznać się z własnymi prawami, jako konsumenta oraz z poszczególnymi informacjami zawartymi w umowie pożyczki.

  1. Bardzo ważne jest, by umowa pożyczki została stworzona na piśmie.
  2. Nie należy wpłacać zaliczek czy opłat wstępnych zanim firmy pożyczkowe zdecydują się udzielić pożyczki.

Co powinno znaleźć się w samej umowie?

Umowa pożyczki powinna być skonstruowana w przejrzysty sposób. Jeśli nawet nie ma się czasu na zapoznanie się z umową pożyczki przez jej podpisaniem lub po podpisaniu umowy zauważa się jakiś niekorzystny przepis warto pamiętać, że konsument ma prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od momentu parafowania umowy. Przy odstąpieniu od umowy pożyczki należy zwrócić całą kwotę, którą się pożyczyło wraz z odsetkami za okres, przez który korzystało się z pożyczonych pieniędzy. Problemem może być w takiej sytuacji opłata przygotowawcza, którą stosują liczne parabanki. Z tego względu warto unikać korzystania z pożyczek, które wymagają opłacenia bardzo dużych opłat przygotowawczych lub przed podpisaniem umowy z taką wysoką opłatą dobrze jest przeczytać ze szczegółami podpisywaną umowę. Każda umowa pożyczki powinna zawierać:

  1. Przedmiot umowy.
  2. Termin zwrotu pożyczonych pieniędzy.
  3. Roczną stopę oprocentowania.
  4. Sposób spłaty pożyczki i ewentualne odsetki za zwłokę.
  5. RRSO, czyli całkowity koszt zobowiązania wraz z opłatami oraz prowizjami.

Warto pamiętać, że obecnie zgodnie z przepisami prawa każda legalnie działająca firma finansowa prowadząca działalność gospodarczą w zakresie udzielania pożyczek ma obowiązek przedstawić RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przypadku banków.

Co wskazuje RRSO? Informuje ona o całkowitym koszcie pożyczki lub kredytu z uwzględnieniem wszelkich kosztów dodatkowych takich, jak opłata przygotowawcza, opłaty administracyjne, prowizje. RRSO nie uwzględnia, jednak kosztów związanych z opłacaniem składek za ubezpieczenie, które gdy występują również warto brać pod uwagę. RRSO jest ważniejsza przy korzystaniu z pożyczek w firmach finansowych, niż wysokość oprocentowania. Wynika to z działania tzw. ustawy antylichwiarskiej, która wymusza zarówno na bankach, jak też firmach pożyczkowych wyznaczania oprocentowania pożyczek, które jest nie wyższe, niż czterokrotność wysokości stopy lombardowej ustalonej przez NBP. Z tego powodu oprocentowanie nominalne pożyczki nigdy nie może przekroczyć określonej z góry wysokości. Co innego z innymi kosztami pożyczki, które mogą być ustalane przez firmy pożyczkowe dowolnie. Z tego względu przy sprawdzaniu ofert pożyczek właśnie na kosztach dodatkowych pożyczki warto się skupić, by nie pożyczyć pieniędzy na bardzo niekorzystnych warunkach.

Warto wiedzieć